Blog

JAVA NEDİR NERELERDE KULLANILIR

Günden güne java kullanan bilgisayar sistemleri artıyor. Neredeyse tüm mobil uygulamalar,oyunlar ve bazı web siteleri java applet’i ile çalışıyor.
Dünya’da neredeyse 9 milyon civarı geliştiriciyle java hizmetler ve prototip uygulamarı ile geliştirmenize olanak tanır. Neredeyse dünyadaki masaüstü bilgisayarların %97’si’nde bulunan java
yeni formatlanmış bilgisayarın olmazsa olmaz uygulamalarından biri olur hale geldi.
PEKi NEDEN JAVA
Java uygulaması bir çok geliştirici tarafından analiz edilmiş ve iyileştirilmiş bir alt arabirim platformudur. Yüksek performanslı uygulamaların temel altyapısını oluşturan java üretkenliği ve iş birliğini arttırıcı özellihe sahip olur
daha fazla hizmetler sunabilir.
KISACA ÖZETLEYECEK OLURSAK
Web sayfalarındaki erişebilir ve çalışacak web uygulama programları oluşturmak
ileri seviyede uygulamalar üretip bunları geliştiştirmek
Cep telefonları denetleyiciler,kablosuz ürünler,fotoselli sensörler,beyaz eşya ürünleri tüketici ürünleri özetle tüm
elektronik ürünlerin ihtiyacı olan tek şey java’dır.

Google Chrome ile 5’i bir arada

Google tarafından geliştirilen bir ağ tarayıcısı olan Google Chrome;İsmini grafiksel bazda ara bir yüzden alan ‘’Chromium ‘’ tarayıcısından alır.Aynı zamanda Chrome’un geri planındaki açık kaynak isimli tasarı ismidir.Microsoft Windows için üretilen beta sürümü 02.08.2008 tarihinde 43 değişik dilde kullanılmaya başlamıştır.Şimdi Google Chrome ile birlikte sistemimize ilk kez kurduğumuzda gelen 5 eklenti devrede.

Peki bu eklentilerin görevleri neler ve bize ne sağlar?

  • Widevine Content DecryptionModule:DRM korumalı HTML5 ses ve videolarını bu eklenti ile birlikte çalıştırabilirsiniz
  • NativeClient:Chrome’un web store’unda yer alan karmaşık oyun ve uygulamalarında kullanılmak üzere,C veya C++ kodlarını, geliştiriciler sayesinde site üzerinden çalıştırıyor.
  • AdobeFlash:Extradanflash oynatıcısı yüklemeye gerek kalmadan adobeflash uygulamalarını çalıştırmayı sağlayan,Chromenın kendisine özel sürümüdür.
  • Chrome Remote Desktop Viewer: Aslında bilgisayarlara uzaktan erişim sağlama nasıl olur dendiğinde akla gelen ilk program tabikiteamviewer.Ama Google Chrome’unda uzaktan erişim için uygun bir platform yarattığı diğer uygulamalarda sorun yaşayanlara alternatif ve kendi bünyesinde çıkardığı bir eklenti.
  • Chrome PDF Viewer: Pdf uzantılı tüm dosyaları açıp,bu dosyaları web tarayıcısı üzerinden görmemizi sağlayan bir eklentidir.

Önemli Not:Yukarıdaki 5 eklentiyi devre dışı bırakmak mümkün,ama böyle bir durumda web tarayıcısı bir takım görevleri yerine getiremiyor.Mesela;EğerWidevine Content DecryptionModule devre dışı kalırsa HTML5 ses dosyaları çalışmayabilir.Bilgilendirmebizden,tercih ise size ait…

 


Leave a Reply

Teknoloji hakkında biraz bilgi